Rozhovory ZKH

Pohybový terapeut: Ak sa chce človek zbaviť nadváhy, nemal by začínať behom

November 18, 2021

"Keď sa ľudia snažia urobiť niečo pre seba, rozhýbať sa, ísť niekam, zabehať si, podcenia, že 14 - 15 hodín trávili sedením a svaly zmenili svoju dĺžku, aktivitu a funkciu. Potom sa zvyčajne rozbehnú rovno na cvičenie alebo beh samotný. Tam sa môže stať veľa zlých vecí. Často sa zanedbá príprava, kde by sa mali navodiť zmeny, aby telo bolo dostatočne pripravené na záťaž," hovorí pohybový terapeut Peter Paták. 

"Pevný stred tela dá predispozíciu pre to, aby ste sa držali lepšie a zvládli to, ale veľmi sa opomína fakt, že sed je určitá zručnosť. Treba sa to naučiť, pochopiť, ako správne sedieť. To vám dá najväčšie predpoklady, aby ste sedeli správne.
Už v správnom sede zapájate svaly, ktoré majú pracovať. Nepotrebujete veľkú silnú aktivitu stredu tela, aby ste si udržali správny posed. 

Dôležité je naučiť sa správne sedieť a dostávať sa do tej pozície čo najčastejšie. Ďalšia vec je, že správny sed alebo správne držanie tela sa nedá držať pri sedení a pri práci príliš dlho, to je výmysel. Treba často meniť pozície, prejsť sa, potom sa vrátiť, znovu si správne sadnúť a dávať si na to pozor. Ničím iným sa to nedá nahradiť. Človek sa to musí naučiť, sústrediť sa a dávať si na to pozor," dodáva tréner Paták. 

Ako bezpečne športovať? Ako rozpoznať dobrého trénera od zlého? Ako najlepšie schudnúť a čo sú najčastejšie chyby ľudí, keď začínajú so športom? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s pohybovým terapeutom Petrom Patákom. 

 

 – 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.

Podbean App

Play this podcast on Podbean App