Rozhovory ZKH
Anticeny za architektúru Brutus: Fasáda hotela Danube, aj kone v Prešove

Anticeny za architektúru Brutus: Fasáda hotela Danube, aj kone v Prešove

October 19, 2019

Druhý ročník anticeny za achitektúru Brutus vyhrala fasáda bývalého hotela Danube v historickom centre Bratislave.

Organizátori chcú upozorniť najmä na spôsob, akým sa to stalo, keď stavebný úrad vyšachoval pamiatkový a výsledkom je nevkusná a výrazná fasáda priamo na Hviezdoslavovom námestí.

"Chceme touto anticenou kultivovať aj architektúru a verejný priestor a upozorňovať práve na tieto procesy, ktoré umožnia niečo podobné," hovorí hovorkyňa anticeny BRUTUS Zuzana Duchová.

Je podnetov na anticenu tak veľa, že si organizátori nevedia vybrať? A mení sa architektúra na Slovensku k lepšiemu?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s hovorkyňou anticeny za architektúru BRUTUS Zuzanou Duchovou.

Mama autistky: Štát nerieši autistické deti, centrá sú preplnené

Mama autistky: Štát nerieši autistické deti, centrá sú preplnené

October 19, 2019

Eva Petríčková má dcéru Poli, ktorá má diagnózu autizmus. Svoj život dokumentuje na Instagrame a pomáha aj iným rodičom takýchto detí, s ktorými už niekoľko rokov komunikuje.

"Na termín v diagnostickom centre sa čaká mesiace, a bez diagnózy s vami veľa centier vôbec nechce pracovať," hovorí Eva Petríčková, a dodáva, že práve tieto stratené mesiace by mohli rodiny s autistickými deťmi využiť na pokrok, ak by pracovali s odborníkmi.

"Práve v tomto období ich musíme pripraviť na život, pretože čím sú starší, tým ťažšie to ide," dodáva a hovorí, že odborníci hovoria, že s deťmi by mal odborník pracovať 20 hodín týždenne a oni sú radi, že majú s odborníkom 45 minút raz za dva týždne.

Ako sa žije rodinám s autistickými deťmi? Tlačí ich systém do toho, že mnohé takéto rodiny sú uväznené doma? Čo by bolo dobré v celom systéme zmeniť?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Evou Petríčkovou.

Breiner: Mečiar znova v politike? Pozerám na to s vytreštenými očami

Breiner: Mečiar znova v politike? Pozerám na to s vytreštenými očami

October 14, 2019

V 90. rokoch patril spolu s Milanom Markovičom k otvoreným kritikom Vladimíra Mečiara a jeho vlády. Dnes sa nestačí čudovať, že by sa bývalý premiér opäť vrátil do politiky.

"Pozerám sa na to s vytreštenými očami. Že sa táto zombie vráti z teplického hrobu, to by som nepredpokladal," hovorí skladateľ, dirigent a klavirista Peter Breiner.

Je kritikom aj súčasnej vlády a aj keď žije od revolúcie v zahraničí, domácu politiku sleduje. Opozícii odporúča, aby sa dokázala spojiť a urobiť trojkoalíciu.

"Je mi tak trošku smutno. Ono to nechce veľmi veľa vytvoriť vytúženú trojkoalíciu, kde by silní vodcovia ukázali, že sú schopní kompromisu a dohody namiesto osobných skupinových a užších záujmov," dodáva.

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Petrom Breinerom.

Kristína Tormová: Najväčší hejt mi prišiel za podporu protestov a Čaputovej

Kristína Tormová: Najväčší hejt mi prišiel za podporu protestov a Čaputovej

October 14, 2019

Otvorene hovorí o tabuizovaných témach v materstve, ale aj depresiách, ktoré sama zažila.

"Stále je to tabuizovaná téma. Bulvár o mne stále píše, že som na hlavu, a rozvedená som preto, že nie som v poriadku," popisuje herečka, moderátorka, podnikateľka a spisovateľka Kristína Tormová.

S bulvárom už dlhšie vôbec nekomunikuje.

"Vďaka sociálnym sieťam ten bulvár už nepotrebujem. Kedysi sme museli byť v bulvári kvôli práci, ale práve vďaka sociálnym sieťam si to regulujem sama," hovorí Tormová o svojom instagrame a facebooku, kde má desaťtisíce fanúšikov.

Za čo dostala na sociálnych sieťach najväčší hejt? Prečo je na Slovensku tabu ešte aj taká prirodzená vec ako je dojčenie? Ako sa stará o seba, aby sa jej depresie nevrátili?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s herečkou a moderátorkou Kristínou Tormovou.

Filmárka Piussi: Kočnerovou dôverníčkou by som bola znova

Filmárka Piussi: Kočnerovou dôverníčkou by som bola znova

October 12, 2019

Zuzana Piussi odpremiérovala svoj najnovší dokument Ukradnutý štát. Je o Kočnerovi, konšpirátoroch a kupčení s kompromitujúcimi informáciami medzi bývalými príslušníkmi Slovenskej informačnej služby.

"Mrzí ma, že novinári sú nespokojní," hovorí Zuzana Piussi a vysvetľuje, že film zobrazuje aj konšpirátorov a každý si má urobiť názor sám.

Na otázku prečo dala taký veľký priestor práve ľuďom s pochybnými motiváciami a životnými príbehmi odpovedá: "Nemyslím, že mali väčší priestor. Ale zobrazujem aj ich, pretože tiež ovplyvňujú verejnú mienku."

Nedopadol jej film tak, že roztočí ešte viac konšpirácií o smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej?

A prečo spomína vo filme aj absurdné informácie o tom, že Marián Kočner je vo väzbe len preto, že vlastník televízie Markíza je americký Žid?

Verí týmto konšpiráciám a natočila by spätne niečo inak? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s filmárkou Zuzanou Piussi.

Erik Tomáš: Ak Smer vyhrá voľby, Pellegrini bude premiér

Erik Tomáš: Ak Smer vyhrá voľby, Pellegrini bude premiér

October 11, 2019

"Ak sa bavíme o zodpovednosti za Kočnera, máme ju všetci a nielen politici naprieč celým spektrom, ale aj médiá," hovorí poslanec za Smer Erik Tomáš. Podozrenia voči Monike Jankovskej, ktorá si mala s Marianom Kočnerom vymeniť 6000 správ, považuje za vážne.

"Pomohlo by, keby si Monika Jankovská sama pozastavila funkciu sudkyne až do vyšetrenia prípadu, pomohlo by to jej, aj justícii ako takej," dodáva Erik Tomáš.

Ako bude vyzerať kandidátka Smeru okrem prvého miesta Petra Pellegriniho? Bude na nej bývalý policajný prezident Tibor Gašpar? A je koalícia funkčná, aj keď sa háda SNS a Smer o minimálnej mzde?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej a poslanca za Smer Erika Tomáša.

Truban: Ešte stále si trúfam na premiéra

Truban: Ešte stále si trúfam na premiéra

October 9, 2019

"Rokujeme, nebudeme si nič odkazovať cez médiá," hovorí líder kandidátky PS/Spolu Michal Truban, ktorý nechce hovoriť o konkrétnej ponuke pre exprezidenta.

Na otázku, či je možné, že v prípade, že sa so stranou Za ľudí dohodnú, by bol Andrej Kiska lídrom kandidátky však dodáva: "Všetko je možné, vôbec to nie je o tom, že ja mám byť líder alebo, že na tom to má padnúť."

Ako by chcela koalícia PS/Spolu meniť zdravotníctvo, či školstvo?

A vymení policajného prezidenta, v prípade, že zostaví po voľbách vládu?

A ako plánuje zakázať krížové vlastníctvo v zdravotníctve finančnej skupine Penta?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom Progresívneho Slovenska Michalom Trubanom.

Advokát Kamenec: Existoval tu šialený korupčný systém a môžu za to politici

Advokát Kamenec: Existoval tu šialený korupčný systém a môžu za to politici

October 7, 2019

V komunikácii z telefónu Mariana Kočnera ho nazývali Ryšavcom. Advokát televízie Markíza Tomáš Kamenec hovorí, že to, čo si prečítal v prepisoch správ so štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou sedí s tým, čo sa naozaj dialo na súde o zmenkách.

Popisuje, že Kočner na súde naozaj veľa komunikoval cez mobil. "V živote by ma nenapadlo, že Kočner zo súdu píše takéto veci." dodáva Kamenec.

Zodpovední za súčasnú situáciu, o ktorej sa dozvedáme postupne po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sú najmä politici. "Nakazili rakovinou celý systém, rakovinou korupcie. Pokiaľ sa ten štát s ňou nevysporiadať, tak ten systém bude strádať a zahynie. Časť ľudí sa cítila, že je nad zákonom a neplatia pre ne pravidlá. Štát im musí určiť mantinely, aby bola v štáte elementárna spravodlivosť," hovorí Kamenec. "Šanca zmeniť to je pri každých voľbách."

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s advokátom Tomášom Kamencom.

Podpredsedníčka SaS Kiššová: Ja by som kandidátku s Mikom nepostavila

Podpredsedníčka SaS Kiššová: Ja by som kandidátku s Mikom nepostavila

October 2, 2019

V sobotu bude mať SaS kongres, na ktorom sa bude schvaľovať kandidátka.

Vyzerá to, že kritici Richarda Sulíka definitívne prehrali a na kandidátke nebudú. "Počkáme si na sobotu, vkladám do toho ešte všetky nádeje," hovorí podpredsedníčka SaS Jana Kiššová a dodáva, že nejde o to aké dá miesto Sulík svojim kritikom a môžu byť pokojne aj na konci kandidátky. "Bolo by to určite rozumné," dodáva.

Richard Sulík oznámil, že tretie miesto prenecháva práve pre Kiššovú.

"Bez ostatných SaSkárov na kandidátke nebudem," hovorí a dodáva, že si nevie predstaviť, že by kandidovala za inú stranu. Pozrite si ako sa pozerá kedysi blízka spolupracovníčka Richarda Sulíka na konflikt v SaS v rozhovore Zuzany Kovačič Hanzelovej s Janou Kiššovou.

Ekonóm Lehuta: Dzurindove dvojnásobné platy máme už dávno

Ekonóm Lehuta: Dzurindove dvojnásobné platy máme už dávno

September 30, 2019

"Kríza ako v roku 2008 už nebude, ale ekonomika sa spomalí," hovorí analytik VÚB banky Michal Lehuta.

Pre bežného Slováka to znamená, že platy už nebudú tak rýchlo rásť a nezamestnanosť už nebude klesať.

"Nízke úroky hypoték však zatiaľ zostávajú," dodáva.

Aká kríza nás teda čaká a čo je najlepšie robiť s úsporami ešte pred tým, než k spomaleniu dôjde? Máme už dvojnásobné platy ako sľuboval Mikuláš Dzurinda? A je na tom Slovensko horšie ako pred rokom 1989, ako tvrdia niektorí ľudia sentimentálni za socializmom?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s analytikom VÚB banky Michalom Lehutom.