Rozhovory ZKH
Duel Záborskej a Cigánikovej: Ako sa zmení zákon o interrupciách?

Duel Záborskej a Cigánikovej: Ako sa zmení zákon o interrupciách?

July 11, 2020

Parlament rokuje o štyroch návrhoch na sprísnenie interrupcií. "Máme tu koronakrízu, ekonomika je na kolenách a my v parlamente šikanujeme ženy," hovorí Janka Cigániková z SaS. "Nejde o šikanu, ale pomoc ženám v núdzi," reaguje Anna Záborská z OĽaNO, ktorá predkladá jeden z návrhov.

Ako sa zmení zákon o interrupciách? Pomôže ženám, ako hovorí Anna Záborská, alebo ich naopak štát ide šikanovať, ako tvrdí Janka Cigániková? Čo všetko sa zmení pre ženy, ktoré budú chcieť podstúpiť interrupciu?

Vypočujte si duel Zuzany Kovačič Hanzelovej s poslankyňami Annou Záborskou a Jankou Cigánikovou.

Analytička Dančíková: Muži na materskej majú so svojimi deťmi hlbší vzťah

Analytička Dančíková: Muži na materskej majú so svojimi deťmi hlbší vzťah

July 9, 2020

"Vyššia pravdepodobnosť, že pôjdu na materskú, platí pre otcov s vyšším vzdelaním a vyššími príjmami. Je tam vyššia pravdepodovnosť v Bratislave, ale rozdiel nie je významný. Na materské chodia muži aj v iných krajoch," hovorí analytička IFP Zuzana Dančíková, ktorá urobila veľkú analýzu otcov na materskej dovolenke.

"Odporúčame zaviesť materskú na čiastočný úväzok. Otec ani matka by nešli na plný úväzok, ale len čiastočný a na dlhšiu dobu. Znamená to, že pár hodín denne by pracovali, a pár hodín by sa starali o deti a matka s otcom by sa mohli pri deťoch prestriedať," hovorí Zuzana Dančíková.

Prečo by muži mali chodiť na materskú? Je dôležité to, či to voláme materská alebo otcovská? A čo by mal štát robiť lepšie?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s analytičkou Inštitútu finančnej politiky Zuzanou Dančíkovou.

Režisérka Nvotová: Pandémia v New Yorku bola pre mňa ako z apokalyptického filmu

Režisérka Nvotová: Pandémia v New Yorku bola pre mňa ako z apokalyptického filmu

July 8, 2020

"Mám pocit, aspoň z môjho zážitku, v Amerike je mužsko-ženská komunikácia omnoho menej zaťažená sexualitou. Je to pre mňa strašne príjemné, keď je to oprostené od tých kecov, či sa mi zväčšili prsia, a že dobre vyzerám. Zrazu sa môžeme baviť aj o témach, ktoré mňa zaujímajú, a nie len o mojom tele. Tie vzťahy sú tým pádom pre mňa otvorenejšie," hovorí dokumentaristka a režisérka Tereza Nvotová, ktorá prežila vrchol pandémie koronavírusu v New Yorku so svojím americkým manželom.

"Trumpa vnímam kriticky. Typy ako on, alebo Bolsenaro sú ohrozením nie len pre ich krajiny, ale pre celú planétu," hovorí o americkom prezidentovi a jeho zvládaní koronakrízy v Spojených štátoch.

Ako prežívala pandémiu v New Yorku? Ako sa jej o tom točil dokument, ktorý točila pre Českú televíziu? A ako vníma diskusiu o sexuálnom obťažovaní na Slovensku?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s režisérkou a dokumentaristkou Terezou Nvotovou.

Ďuriš Nicholsonová: Nie je to o Kollárovi, musíme ľuďom ukázať, že sme iní

Ďuriš Nicholsonová: Nie je to o Kollárovi, musíme ľuďom ukázať, že sme iní

July 3, 2020

"Nestačí hovoriť, že to bolo lege artis, lebo to isté hovoril aj Andrej Danko. Tiež hovoril o školiteľovi, o komisii. Toto nie je o percentách, či bola zhoda 20 alebo 50 percent. Táto kauza je predovšetkým o tom, aby sme ukázali, že sme iní ako tí predtým," hovorí europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová o kauze plagiátorstva predsedu parlamentu Borisa Kollára.

"V prípade Andreja Danka mal Igor Matovič úplne jasno. Ja chápem, že je teraz premiér, a nie je už v opozícii, ale v koalícii, ale je v koalícii, ktorá sľubovala zmenu," dodáva europoslankyňa Nicholsonová.

Čo bude robiť SaS v prípade, že Boris Kollár neodstúpi vo funkcii? Čo im povedal na klube na ich výzvu, aby odišiel?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s europoslankyňou Luciou Ďuriš Nicholsonovou z SaS.

 

Minister Gröhling: Mal by som to ľahšie, keby Kollár odstúpil, ale zrátajú mu to voliči

Minister Gröhling: Mal by som to ľahšie, keby Kollár odstúpil, ale zrátajú mu to voliči

June 29, 2020

"Mal by som ľahšiu pozíciu, ale neviem, čo by to urobilo s vládnou koalíciou. Nechcem do toho ísť, lebo sme dostali veľký mandát, máme naštartované jednotlivé kroky a ja by som chcel tie štyri roky využiť na to, aby sme posunuli školstvo ďalej," hovorí o kauze plagiátorstva a diplomovky Borisa Kollára minister školstva Branislav Gröhling.

"Mali sme niekoľko telefonátov, dal som mu iks možností, ako by mohol vyriešiť túto situáciu. Neviem, kto teraz pôjde na vysokú školu v Skalici študovať. Vyslali sme veľmi zlý signál študentom, ale chcem sa pozerať do budúcna. Pani Krištúfková a pán Kollár teraz prežívajú krušné časy, nejakým spôsobom nesú zodpovednosť a voliči im to následne zrátajú," dodáva minister.

Čo s nekvalitnými vysokými školami, ktoré rozdávajú pokútne tituly? A ako sa postaví ku konfliktu na jednej z najúspešnejších fakúlt FIIT Slovenskej technickej univerzity?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s ministrom školstva za SaS Branislavom Gröhlingom.

 

Čentéš: Kandidovať budem len ak ma navrhne Rada prokurátorov

Čentéš: Kandidovať budem len ak ma navrhne Rada prokurátorov

June 27, 2020
"Pre mňa je úplne zásadná otázka, či ma navrhne Rada prokurátorov. Inými slovami nebudem kandidovať, pokiaľ neprejdem cez podporu prokurátorov. A neviem si predstaviť, že by kandidoval prokurátor, ktorý by takúto podporu nemal," hovorí prokurátor Jozef Čentéš o tom, či by prijal kandidatúru na generálneho prokurátora.
 
Raz už ho parlament za generálneho prokurátora zvolil ale prezident Ivan Gašparovič ho vtedy nevymenoval. Teraz sa o jeho mene hovorí pri novej voľbe generálneho prokurátora znova: "Považoval by som to za zadosťučinenie, ak do toho pôjdem. Bolo by to zavŕšenie oblúka spravodlivosti a bol by to dôkaz, že spravodlivosť je síce slepá, tak je aj zobrazovaná, no cesta k spravodlivosti je dlhá a tŕnistá, ale môže byť na konci aj korunovaná úspechom," dodáva prokurátor a profesor práva Jozef Čentéš. 

Ako sa pozerá ako pedagóg na kauzu plagiátorstva Borisa Kollára? Čo by na generálnej prokuratúre zmenil, ak by sa stal jej šéfom? A ako je možné, že Dobroslav Trnka je po tom všetkom ešte stále prokurátorom?

 
Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s prokurátorom Jozefom Čentéšom.
Zuzana Petková: NAKA je nepripravená riešiť veľké kauzy

Zuzana Petková: NAKA je nepripravená riešiť veľké kauzy

June 26, 2020

"Mám konkrétne skúsenosti pri protikorupčných prípadoch a mám pocit, že to, čo nie je medializované, ako by sa neriešilo. Prokurátori Špeciálnej prokuratúry, ktorí dozorujú tieto prípady, sa neustále sťažujú na to, že NAKA je personálne poddimenzovaná, že nemá dostatok analytikov a vyšetrovateľov," hovorí riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková o stave elitnej jednotky, ktorá má riešiť najväčšiu korupciu v štáte. Ohrozuje to podľa nej aj veľké kauzy, ktoré potom môžu byť slabo pripravené na súd.

"Títo ľudia si mysleli, že sú nedotknuteľní. Roky im tieto veci prechádzali za asistencie vlády," vysvetľuje kauzu Kajetána Kičuru na štátnych hmotných rezervách, ktorému našli v banke zlaté tehly.

Ako sa pozerá na nový zákon o voľbe generálneho prokurátora? Čo s poddimenzovanou NAKOU? A ako sa darí po prvých sto dňoch bojovať s korupciou tejto vláde?

Vypoćujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s riaditeľkou nadácie Zastavme korupciu Zuzanou Petkovou.

Epidemiologička Bražinová: Ľudia by nemali nikam cestovať, druhá vlna je za dverami

Epidemiologička Bražinová: Ľudia by nemali nikam cestovať, druhá vlna je za dverami

June 25, 2020

"Hlavný dôvod, že máme viac prípadov Covid-19, je, že máme otvorené hranice. Krajiny, ktoré to už mali pod kontrolou, sa otvorili, ľudia prichádzajú z krajín, kde je vyšší výskyt. Takže si sem zavliekame znova nové prípady," hovorí epidemiologička Alexandra Bražinová.

"Koronavírusu sme neunikli, len sme ho na chvíľu zastavili. Bude tu veľmi dlho a musíme sa s ním naučiť koexistovať," dodáva epidemiologička, ktorá upozorňuje, že ľudia sú málo opatrní a zvyšujú sa čísla nakazených na Slovensku.

Začala sa už druhá vlna koronavírusu na Slovensku? A ako veľmi hrozí šírenie vírusu cez superšíriteľov? A čo hovorí na hoaxy o koronavíruse?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou.

 

Podmanický z Billy Barman: Koronapesničky od nás určite nebudú

Podmanický z Billy Barman: Koronapesničky od nás určite nebudú

June 22, 2020

"Najviac mainstreamovú skladbu sme mali Traja, a tam sme si definovali taký vrchol kde vieme zájsť, ďalej už nejdeme. Museli by sme asi písať jednoduchšie texty. Nerozumiem tomu, keď hrajú Billie Eilish, prečo by nemohli hrať nás?" hovorí spevák z Billy Barman Juraj Podmanický.

"Mňa štve najmä keď chodím na koncerty, keď nevidím ani na interpreta cez mobily. Aspoň keby si stiahli ten jas na displeji," hovorí o tom, že dnes si ľudia celé koncerty nahrávajú na mobily Juraj Podmanický.

Čo počúval počas korony? Je spokojný s tým ako dopadli voľby? Prečo ich pesničky nehrajú mainstreamové rádiá?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so spevákom skupiny Billy Barman Juraj Podmanický.

Jana Žitňanská: Na post splnomocnenkyne by som Krištúfkovú nevybrala

Jana Žitňanská: Na post splnomocnenkyne by som Krištúfkovú nevybrala

June 19, 2020

"Ak by som ja musela obsadiť takýto post, asi by som vybrala niekoho iného," komentuje novú splnomocnenkyňu pre sociálne veci a rodinu Petru Krištúfkovú poslankyňa Jana Žitňanská.

"S čistým svedomím môžem povedať, že sa v tejto chvíli chcem sústrediť na pomoc zdravotne postihnutým, to považujem za svoju hlavnú úlohu v politike. Ambíciu na predsednícku stoličku nemám," hovorí o náhrade odchádzajúceho predsedu Andreja Kisku Jana Žitňanská.

"Kontúry smerujú k tomu, že bude finančná podpora v tehotenstve, viac informácií, podpora ubytovania, možnosť mať dva nezávislé posudky v prípade, že je podozrenie na postihnutie plodu," hovorí Jana Žitňanská o návrhu Anny Záborskej z Kresťanskej únie.

"Poľský model v žiadnom prípade teraz nepripadá do úvahy," dodáva.

Ako konzervatívka by hlasovala za zákaz interrupcií? A ako vyzerajú kontúry návrhu Anny Záborskej? Chcela by vidieť svojho priateľa Daniela Lipšica na poste generálneho prokurátora?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s poslankyňou strany Za ľudí Janou Žitňanskou.