Rozhovory ZKH
Lipšic: Fico si s Kočnerom tyká a nepoprel, že sa stretávali

Lipšic: Fico si s Kočnerom tyká a nepoprel, že sa stretávali

August 20, 2019

"Je zrejmé, že Robert Fico si s Kočnerom tyká. Je to minimálne známka toho, že mali bližšiu známosť," hovorí advokát rodiny Kuciakovcov a bývalý minister Daniel Lipšic.

"Že predseda najsilnejšej koaličnej strany používa obhajobu Mariana Kočnera naznačuje, že sa asi má čoho obávať," komentuje Lipšic argumenty Roberta Fica, že nevieme povedať, či prepisy z aplikácie Threema sú vôbec Kočnerove.

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Danielom Lipšicom o vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, o tom, či je za objednávkou vraždy dvoch prokurátorov a Lipšica tiež Marián Kočner, a či Slovensko naozaj je mafiánsky štát.

Vozičkár: Cesta vlakom pre vozičkára? Cestuje vo vagóne s batožinou

Vozičkár: Cesta vlakom pre vozičkára? Cestuje vo vagóne s batožinou

August 12, 2019

Dominik Drdul je na vozíčku a študuje právo. Snaží sa aktivizovať v oblasti práv hendikepovaných ľudí a hovorí, že na Slovensku máme ešte dlhú cestu pred sebou.

"Slováci sa boja aj vozičkára. Boja sa všetkého, čo je iné," popisuje a hovorí, že ľudia sa mu často zo strachu ani neprihovoria. Cesta na úrady alebo do obchodu je často boj. Najhoršia je podľa neho cesta vlakom.

"Musíte sa 24 hodín dopredu nahlásiť, a potom vás dajú do vagóna s batožinou. Je to veľmi nedôstojné," popisuje ako prepravuje hendikepovaných ľudí štátny dopravca.

Prečo je systém nastavený tak, že vytláča hendikepované deti z normálnych škôl do špeciálnych? A čo sú najväčšie mýty o ľuďoch na vozíčku? Je cesta súdiť sa alebo čakať na pomalšiu zmenu spoločnosti?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Dominikom Drdulom v štúdiu SME Video.

Jarábik: Ukrajinský prezident je ako slovenský Milan Markovič

Jarábik: Ukrajinský prezident je ako slovenský Milan Markovič

August 3, 2019

Komik, herec, a teraz ukrajinský prezident, navyše aj s parlamentnou väčšinou. V ukrajinských voľbách vyhral nováčik Volodymyr Zelenskyj so svojou stranou Sluha ľudí. Volá sa presne podľa seriálu, v ktorom komik a herec hral učiteľa, ktorý nečakane vyhral prezidentské voľby.

Voličom sľúbil mier na Donbase, aj rozsiahle reformy a koniec oligarchov v krajine.

"Bude to mať veľmi ťažké. Myslím, že sa bude snažiť udržať si popularitu a robiť aj reformy," hovorí Balázs Jarábik, odborník na Ukrajinu, a dodáva, že absolútne víťazstvo Zelenského je viac odmietnutím doterajších elít, ako jeho politický talent.

Čo to znamená pre Ukrajinu? A dokáže nový prezident splniť už zo začiatku nereálne vyzerajúce sľuby? Nebude opäť len ďalším sklamaním?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Balázsom Jarábikom analytikom z Carnegie Endowment for International Peace.

Petková: Bonul má v polícii oveľa viac ľudí, ako sme si mysleli

Petková: Bonul má v polícii oveľa viac ľudí, ako sme si mysleli

July 26, 2019

Bezpečnostná služba, ktorej sa nadštandardne darí v štátnych zákazkách, dostala najnovšie bezpečnostnú previerku "prísne tajné" od Národného bezpečnostného úradu. Stalo sa tak napriek tomu, že syna majiteľa Norberta Bödöra vyšetrujú v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

"Podali sme podnet poslancom aj NBÚ. Chceme, aby prešetrili, či úrad nemal skúmať, že Bödör je vyšetrovaný v takto závažnom prípade a má aj iné kontakty so závadovými osobami," hovorí riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Ako veľmi sa darí Bonulu? Má naozaj nadštandardné kontakty v polícii, prokuratúre a štátnych úradoch?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so Zuzanou Petkovou v SME Video.

Europoslanec Šimečka: Chceme európsku FBI

Europoslanec Šimečka: Chceme európsku FBI

July 24, 2019

Minulý týždeň noví europoslanci zvolili predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú tesnou väčšinou.

"Priznám sa, že aj ja som bol zo začiatku skeptický k jej voľbe, ale nakoniec ma presvedčila svojím programom a prístupom," hovorí slovenský europoslanec za koalíciu PS a Spolu Michal Šimečka.

"Vetovanie V4, a teda aj Slovenska, opäť ukázalo, že Stredná Európa sabotuje návrhy, ale neprináša riešenia," dodáva nový europoslanec.

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Michalom Šimečkom o prvom zasadnutí europarlamentu, o tom, či slovenskí europoslanci spolupracujú aj s kotlebovcami, a či nie je chyba, že Slovensko slepo nasleduje krajiny V4 v každej európskej otázke.

Naše dieťa má dve matky, s manželkou sme na Slovensku šťastné

Naše dieťa má dve matky, s manželkou sme na Slovensku šťastné

July 22, 2019

Anna Symington-Maar má manželku a dieťa a otvorene sa hlási k svojej sexuálnej orientácii. V rodnom liste má jej syn namiesto matky a otca dve matky. Možné je to však len preto, že majú všetci traja britské občianstvo.

„Slovenského som sa preto musela vzdať, bolo to veľmi ťažké rozhodnutie,“ hovorí Anna Symington-Maar.

V Británii vyštudovala prestížny Oxford a na Slovensko sa vrátila aj so svojou manželkou a dieťaťom, aby pracovala v mimovládke, ktorá vzdeláva rómske deti.

„Sme tu šťastné. Aj keď štát nás oficiálne ako manželky nepozná, máme šťastie na ľudí, ktorí sú milí,“ hovorí a dodáva, že na Slovensku sa cíti ako doma.

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Annou Symington-Maar o tom, ako sa žije homosexuálnemu páru s dieťaťom na Slovensku, prečo sa rozhodla vrátiť a pracovať pre mimovládny sektor a čo je na predsudkoch Slovákov najťažšie.

Analytik ESETu: Okolo FaceApp je hystéria, lebo je z Ruska

Analytik ESETu: Okolo FaceApp je hystéria, lebo je z Ruska

July 22, 2019

Aplikácia, ktorá vás zmení na starca alebo naopak mladíka, spôsobila hystériu. Internetom sa teraz šíria správy, že odovzdávate svoje dáta ruskej tajnej službe, a že appka sťahuje všetky vaše fotografie a posiela ich do Ruska.

"Sú to hoaxy a hystéria. Aplikácia má len tú vašu jednu fotografiu, na ktorú chcete dávať starecký filter," hovorí bezpečnostný analytik spoločnosti ESET Ondrej Kubovič.

Čo odovzdávame appkám a ako vieme, že niekto nemá prístup aj k našim citlivým dátam na telefónoch? Je hystréria okolo FaceApp len preto, že ju naprogramoval Rus? A čo robiť bezpečnejšie pri aplikáciách, ktoré človek sťahuje do telefónu?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Ondrejom Kubovičom z ESETu.

Sociológ Slosiarik: Ak bude Fico kandidovať, môže výrazne uškodiť Smeru

Sociológ Slosiarik: Ak bude Fico kandidovať, môže výrazne uškodiť Smeru

July 19, 2019

"Ak bude Robert Fico líder kandidátky, a pôjde aj do debát, opozícii to veľmi uľahčí," hovorí sociológ Martin Slosiarik z Agentúry Focus. Stranám sa totiž podľa neho výrazne ľahšie bude búšiť do neho ako do súčasného premiéra Petra Pellegriniho.

"Ale do volieb je ešte veľa času a zažil som, že zmeniť preferencie vie aj jeden týždeň," dodáva.

Pozviecha sa Igor Matovič z nevydarených eurovolieb a odchodu Veroniky Remišovej? A prečo má Marian Kotleba oproti ostatným parlamentným opozičným stranám rastúce preferencie?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej a sociológa Martina Slosiarika v SME Video.

Kukan: Blahovi by som zopakoval nadávky znova, nahneval ma

Kukan: Blahovi by som zopakoval nadávky znova, nahneval ma

July 18, 2019

Bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan hodnotí prvé týždne prezidentky Čaputovej pozitívne. "Jej kritika ľudských práv je na mieste a úplne v súlade s našou zahraničnou politikou," hovorí a dodáva, že dúfa, že jej to vydrží počas celého mandátu.

Naopak predseda parlamentu Andrej Danko podľa neho našu zahraničnú politiku mení a porušuje. "Jeho návštevy v Rusku by mali viac kritizovať poslanci aj vláda," dodáva Kukan.

Exminister mal minulý týždeň ostrý konflikt s predsedom eurovýboru a poslancom Smeru Ľubošom Blahom. Nazval ho "drbnutým jakobínom" a písal, že za osobné urážky by mu dal do zubov. "Zopakoval by som to znova, pretože to boli od pána Blahu osobné, nie politické urážky," hovorí Kukan.

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Eduardom Kukanom v SME Video.

Futbalistka Korenčiová: Muži sú trocha primadony a viac simulujú

Futbalistka Korenčiová: Muži sú trocha primadony a viac simulujú

July 18, 2019

Americký tím po víťazstve na majstrovstvách sveta v ženskom futbale bojuje o rovnoprávnosť v reprezentácii. Hráčky zažalovali federáciu, a keďže sú v USA oveľa populárnejšie a úspešnejšie ako mužský tím, žiadajú rovnaké platy aj podmienky.

Ako je na tom slovenský futbal? Prečo Slovensko nemá ženskú profesionálnu ligu? A v čom sú ženy futbalistky iné ako muži?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s brankárkou AC Miláno Máriou Korenčiovou, kde sa rozprávajú o sexizme vo futbale, podpore detských talentov, či rovnoprávnosti v reprezentácii.