Rozhovory ZKH
Cigániková: Nikto nevie ako to s interrupciami dopadne. Môžeme vyhrať my aj oni

Cigániková: Nikto nevie ako to s interrupciami dopadne. Môžeme vyhrať my aj oni

September 25, 2020

"Nie je to len moja robota, je to naozaj návrh naprieč celou koalíciou. Rokovali sme spolu hodiny, oni nám dodali paragrafové znenie tých vecí, ktoré chceli. Keby návrh podávala len SaS, je prísnejší, ale naschvál sme to nechali tak, aby bola zhoda naprieč koalíciou. Pracovali na tomto návrhu aj v liberálnom krídle OĽANO, ale rozhodli sa pre dobro strany a koalíce, že nebudú sa podpisovať pod tento návrh, ani k nemu vystupovať, ale zahlasujú zań. Podľa hlasovania teda zistíte, kto sú títo ľudia. Tí liberálni poslanci sú v každej strane," hovorí predsedníča zdravotníckeho výboru a poslankyňa za SaS Janka Bittó Cigániková.

"Je to vecou svedomia, zodpovednosti a voľby poslancov. Je to vecou toho, akých poslancov si národ zvolil. Pokiaľ si zvolili takto konzervatívny parlament, tak budeme musieť čeliť všetci následkom. Máme dva pozmeňováky, môžeme vyhrať aj my, aj oni. Ale nemyslím, že by vôbec mala táto diskusia prebiehať," hovorí Janka Bittó Cigániková o tom, že zatiaľ nie je jasné, aký zákon nakoniec o interrupciách prejde - či pozmeňovací návrh Anny Záborskej, alebo liberálnej skupiny koaličných poslancov.

Prečo Slovensko ešte nepoužíva interrupčnú tabletku? A čo je ochotná vyobchodovať s krídlom poslankyne Záborskej v návrhoch?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Jankou Bittó Cigánikovou.

Nvotová: Pre pandémiu som predala auto, dom, teraz predávam klavír

Nvotová: Pre pandémiu som predala auto, dom, teraz predávam klavír

September 24, 2020

"To sú tisícky správ, ktoré mi chodia, že sa mám začať živiť niečím normálnym. Verejnosť vníma umenie ako niečo nepotrebné, povrchné, čo sa nedá zjesť, chytiť. A je to smutné. Už som vedela, že Slováci sú rasisti, ale že sú aj takíto, fúha. Nedá sa ísť na to inak ako láskou, vysvetľovaním a dobrým príkladom," hovorí o pandémii hudobníčka a podnikateľka Dorota Nvotová.

"Kvôli pandémii som predala auto, aj dom. Teraz klavír. Predala som aj deväť pesničiek, ešte na albume zostáva jedna, keby si niekto chcel kúpiť. 800 eur stojí jedna, k tomu dostanete taký balíček, že môžete prísť na nahrávanie, dostanete CD-čka a platne a doživotný vstup na koncerty zadarmo," hovorí Dorota Nvotová o živote hudobníkov počas koronakrízy.

Ako sa žije počas pandémie hudobníčke, ktorá má navyše aj cestovnú kanceláriu? Skrachuje jej cestovka? Pomohol jej štát a čo by mal robiť pre umelcov lepšie?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Dorotou Nvotovou.

Katka Knechtová: Vnútorne sa neviem stotožniť s rozsudkom v kauze vraždy Jána a Martiny

Katka Knechtová: Vnútorne sa neviem stotožniť s rozsudkom v kauze vraždy Jána a Martiny

September 19, 2020

"Celá kauza vraždy Jána a Martiny ma hlboko zasiahla a sledujem to. Rozumiem, že súd rozhodol ako rozhodol, ale vnútorne sa s tým nestotožňujem," hovorí speváčka Katarína Knechtová o oslobodzujúcom rozsudku pre Mariána Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Len nedávno počas pandémie upozornila na to, že mnohí jej kolegovia - osvetlovači, zvukári, technici - nemajú už mesiace žiadne príjmy a koronavírus je pre nich likvidačný. "Niektorí si museli nájsť inú prácu alebo ich živia manželky," dodáva.

"Pre politickú stranu by som nikdy nehrala. Dostala som ponuky, aj pokusy, aby som hrala pre politickú stranu, keď sme chceli zmeniť štruktúru, ktorá tu bola dlhé roky, ale skončilo to neúspešne. Už som toľkokrát zažila osobné sklamanie s ľuďmi, ktorým som fandila, alebo som mala pocit, že majú entuziazmus a môžu v tejto krajine niečo urobiť, že už sa k tomu staviam veľmi skepticky," hovorí o politike a politikoch Katka Knechtová.

Ako funguje počas pandémie? Aký má vzťah s bulvárom? A ako sa rozhodovala, či vydá nový album teraz počas koronakrízy?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so speváčkou Katarínou Knechtovou.

Rapáč: Hráči hovoria, že politika sa ich netýka, pritom všetci vidíme nefungujúce zdravotníctvo

Rapáč: Hráči hovoria, že politika sa ich netýka, pritom všetci vidíme nefungujúce zdravotníctvo

September 18, 2020

"Z daných pravidiel, ktoré teraz platia, bez finančných kompenzácií liga nezačne. Tieto nariadenia sú likvidačné. Ak sa tie opatrenia nezlepšia, alebo ich nebudú kompenzovať finančne, tak sa obávam, že liga sa nezačne," hovorí hokejista HC Slovan a slovenskej reprezentácie Branislav Rapáč.

"Veľa športovcov si myslí, že sa ich politika netýka, pritom sa to dotýka každého z nás a denne sa s ňou stretávame v zdravotníctve a školstve. Vidíte, že to nefunguje ako má, a tých ľudí tam volíme preto, aby niečo zmenili. Politiku som začal sledovať, lebo tieto veci v krajine sa mi nepáčili a videl som obrovský priestor na zmenu a progres, a preto som sa začal zaujímať o veci verejné," hovorí o tom prečo na sociálnych sieťach komentuje spoločenské dianie aj politiku.

Je sklamaný z novej vlády? A čo by mala robiť vláda pre podporu športu? Ako sa pozerá na hejty na internete a často vulgárne komentáre aj na adresu hráčov po prehratom zápase? A aké mal reakcie na tweet o Marianovi Kotlebovi?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s hokejistom HC Slovan a slovenskej reprezentácie Branislavom Rapáčom.

Ivan Mikloš: Igor Matovič stále mikromanažuje, tak sa riadiť štát nedá

Ivan Mikloš: Igor Matovič stále mikromanažuje, tak sa riadiť štát nedá

September 13, 2020

"Či je optimálne riešenie utajovať reformy, nedať ich na diskusiu verejnosti, to sa obávam skor nie ako áno, aj keď chápem isté rácio, že možno chce mať premiér kľud na diskusiu a nebyť pod tlakom. Viem si predstaviť, že by to bolo robené inak a lepšie," hovorí ekonóm a bývalý minister financií Ivan Mikloš o tajení reforiem na sedem miliárd eur z Európskej komisie.

"Obávam sa, že premiér neprestal mikromanažovať, z toho ako počúvam, že prebiehajú koaličné rady. A to môže byť a bude problém. Mikromanažment je pre každého premiéra najväčšia hrozba. Premiér je zodpovedný za celú krajinu a ak on začne riešiť jednotlivé problémy, nemá potom kapacitu na to, aby riešil kľúčové, strategické, systémové problémy, ktoré nikto iný riešiť nemôže. Platí moja rada, aby nemikromanažoval," radí Ivan Mikloš premiérovi Igorovi Matovičovi.

Na čo by sme mali minúť miliardy, ktoré k nám pritečú z Bruselu? Mala by vláda robiť reformy len kvôli peniazom z EÚ? A sú jednotliví ministri pripravení na reformy alebo len tápajú?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s exministrom financií a ekonómom Ivanom Miklošom.

 

Ombudsmanka Patakyová: Slovensko by sa Rómom z Moldavy malo ospravedlniť

Ombudsmanka Patakyová: Slovensko by sa Rómom z Moldavy malo ospravedlniť

September 10, 2020

"Je to skutočne na zvážení, či chceme použiť symbol a ospravedlniť sa. Ja v prípade sterilizácií rómskych žien som volala po ospravedlnení a následné kroky. Pre mňa je to prvý základný moment, že by sme mali byť schopní byť takejto sebareflexie a vyjadriť ospravedlnenie. To je symbolická rovina, potom musí prísť ešte praktická," hovorí ombudsmanka Mária Patakyová o rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu v prospech obetí policajnej razie v Moldave nad Bodvou.

"Kamery sú absolútny základ, to nie je ani otázka. Mali by sme kamery policajtom nakúpiť. Sami policajti by to chceli, na svoju ochranu, aby, ak použijú donucovacie prostriedky oprávnene, nebola žiadna pochybnosť," hovorí Mária Patakyová o tom, prečo ani sedem rokov po razii v Moldave nad Bodvou ani napriek sľubom exministra Kaliňáka a exministerky Sakovej kamery policajti nemajú.

V čom je rozsudok súdu prelomový? Mali by sa skončiť pátracie akcie 100 v rómskych osadách? A mali by sa zastaviť súdne procesy s rómami na okresnom súde v Košiciach?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou.

Remišová: Hrozí, že sedem miliárd z EÚ nestihneme vyčerpať

Remišová: Hrozí, že sedem miliárd z EÚ nestihneme vyčerpať

September 6, 2020

"Hrozí, že veľké projekty ako novú nemocnicu z Fondu obnovy nestihneme, pretože ten projekt trvá osem rokov. Úplne inak sa pripravuje reformný plán, ktorý treba pripraviť do nejakých projektov ako cesty, budovy, a úplne inak pripravujete reformný plán, keď chcete pripravovať veľké reformy, ktoré nemajú betónovú podobu. Stojíme pred úlohou, že kým komisia nepovie čo vlastne chce a ako to chce, musíme sa pripravovať na obe alternatívy - či to budú reformy, alebo konkrétne projekty," hovorí ministerka investícií a podpredsedníčka vlády Veronika Remišová.

"Robert Fico si mýli pojmy, čo to znamená nezávislý úrad. Nezávislý úrad neznamená, že jeho predsedu si bude nominovať Robert Fico. NKÚ je nezávislý úrad a tak k tomu úradu budeme aj pristupovať. Určite NKÚ nebude lénom Roberta Fica," hovorí Veronika Remišová o požiadavke Roberta Fica, že chcú ako najsilnejšia opozičná strana nominovať nového predsedu NKÚ.

Prečo vláda najprv sľubovala verejnú odbornú diskusiu a teraz robí okolo reforiem tajnosti? Ako to vyzerá s pravidlami komisie na Fond obnovy, kde budeme mať k dispozícii sedem miliárd? Prečo na úrade zamestnáva Veronika Remišová niekdajšiu nominantku Pellegriniho a Počiatka?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s vicepremiérkou a ministerkou investícií Veronikou Remišovou.

Šéfredaktor Bárdy: Som presvedčený, že vraždu si objednal Kočner

Šéfredaktor Bárdy: Som presvedčený, že vraždu si objednal Kočner

September 6, 2020

"Priamo po vynesení rozsudku, že Kočner a Zsuzsová sú neviní, bol to pre mňa šok, obrovské sklamanie a strašný pocit frustrácie a hnev. Zo siene som odišiel, ani som si nevypočul odôvodnenie," hovorí šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy.

"Nikto iný ako Kočner mi z toho nevychádza ako objednávateľ vraždy. Ján Kuciak bol jediným protivníkom Mariana Kočnera. Bolo to obdobie, keď mal pod palcom sudcov, políciu, keď išiel do podvodných machinácií za milióny eur. On si bol 100 percentne istý, že mu všetky veci vyjdú. To sú desiatky miliónov eur, ktoré Jano Kuciak svojou prácou zabránil, aby sa dostali ku Kočnerovi," hovorí Peter Bárdy o tom, že nepochybuje, že Kočner bol objednávateľom vraždy.

"Ja si myslím, že všetci traja členovia senátu mohli byť presvedčení o tom, že Kočner so Zsuzsovou si objednali Janovu vraždu, akurát pre dvoch z nich na to neboli dostatočné dôkazy. Akceptujem ten rozsudok a pozerám sa na to pohľadom príčetného človeka, nie pohľadom rozzúreného aktivistu, ktorý chce dnes burcovať," dodáva šéfredaktor Aktualít k rozsudku súdu.

Šramko z Immocapu: Ak by sa Istropolis dal zachrániť, urobili by sme to

Šramko z Immocapu: Ak by sa Istropolis dal zachrániť, urobili by sme to

September 4, 2020

"Ak by sme chceli rekonštruovať, a priniesť väčšie a kvalitnejšie centrum, tak by to nebolo možné. Statický posudok hovorí, že Istropolis je v zlom stave. A environmentálny audit ukázal, že je tam extrémne množstvo azbestu a akákoľvek rekonštrukcia budovy by bola extrémne náročná," hovorí Martin Šramko, generálny riaditeľ Immocapu, ktorý ide zbúrať Istropolis.

"Našli sme ten objekt naozaj v dezolátnom stave, tam sa 30 rokov nerobili ani revízne správy. Ak sa pozrieme na príklad výstaviska v Prahe, tak o to kongresové centrum sa mesto staralo a 30 rokov ho udržiavalo. Mesto sa o to staralo a vstúpil do toho štát, ale len za účelom, aby dali zdroje na rekonštrukciu, je to iný prípad ako Istropolis," dodáva Martin Šramko.

Aké vysoké budovy budú okolo Istropolisu? A koľko verejného priestoru bude skutočne namiesto Istropolisu? Ukáže investor aj výkresy, okrem vizualizácií? A zachráni vzácne umelecké diela, ktoré sú vo vnútri Istropolisu?

Vypočujt si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Martinom Šramkom, generálnym riaditeľom firmy Immocap.

Gordulič: Z novej vlády som sklamaný, ale stále mám nádej

Gordulič: Z novej vlády som sklamaný, ale stále mám nádej

September 2, 2020

"Nie som spokojný. Aj som nejak prekúsol tie nominácie na základe cirkevnej príslušnosti, ale desia ma tie priame dosadenia. Čítal som si teraz dosadenie Jána Mrvu na šéfa katastra.Ako keby ten Matovič vytvoril obrovské očakávania v transparentnosti a teraz ich napĺňa. Teraz sú z toho ľudia sklamaní, aj ja. Tie plačovky nemuseli byť, ale stále mám nádej, dívak sa a čakám čo bude," hovorí komik Ján Gordulič.

"Čudujem sa, že Erik Kaliňák s mašinériou, ktorú má za sebou, tak má videá remeselne nezvládnuteľné. Ja to beriem ako videá, ktoré povedala Remišová, že máme pozerať, aby sme neprišli o peniaze. To, čo robí, je politická zaplatená politická propaganda, takže v tomto sa s mojim Ťažkým týždňom porovnávať naozaj nemôže," hovorí Jano Gordulič o videách podpredsedu Smeru Erika Kaliňáka, ktorý sa nápadne videami podobá práve na formát Ťažký týždeň, ktorý robí.

Ako prežili komici koronavírus? A je dobrý nápad otvárať comedy klub počas pandémie? Bavia sa najviac Slováci na politike?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s komikom a podnikateľom Jánom Gorduličom.

 

Play this podcast on Podbean App